Previous Elections

Select Election Year

Some Commercials May Be Found Under the Candidate Listing for the Appropriate Election Year



Libertarian Party of Michigan Candidates for the 2018 Primary Election
Contested Races


Candidates for Secretary of State, Attorney General, Lieutenant Governor, and Educational Boards were selected at the Fall Convention. All others were in this historic primary election. Since candidates running in uncontested primaries automatically advanced to the General Election, they were not listed here, but are in the General Election candidate listing.

Office Dist. Name Website
Governor Bill Gelineau liberty4gov.org
Governor John Tatar johnjtatar.com

Return to Contents


 

Libertarian Party of Michigan Candidate for the 2017 Special Election


Gregory Creswell was the first Libertarian Primary Candidate in Michigan History. After winning he advanced to the General Special Election.

Office Dist. Name Website
State Representative District 1 Gregory Creswell gregcreswell.com

Return to Contents


 

Libertarian Party* of Michigan Candidates for the 2017 Municipal Elections

* These are libertarians running for non-partisan office who have run on the partisan ballot or have been officers of the Libertarian Party.

Office Dist. Name Website
Hazel Park City Council Hazel Park Andy LeCureaux Hazel Park Elected!
Detroit Police Commissioner District 4 Scotty Boman boman4detroit.com
St. Clair Shores City Council At Large Erin Stahl erinstahl.com

Return to Contents


Libertarian Party of Michigan Candidates for 2016

Office Dist. Name Website
President Gary Johnson garyjohnson2016.com
Vice President William Weld johnsonweld.com/about-bill-weld
State Board of Education Scotty Boman scottyboman.org
State Board of Education William (Bill) Hall Facebook Page
Wayne State University Board of Governors Bhagwan Dashairya Google Drive Page
Wayne State University Board of Governors Al Seder
Michigan State University Board of Trustees Justin Burns
Michigan State University Board of Trustees Gregory Stempfle
University of Michigan Board of Regents James Hudler democracy.com/James-Hudler
University of Michigan Board of Regents John Jascob politicalbank/john-jascob
Representative in Congress District 1 Diane Bostow dianebostowforcongress.com
Representative in Congress District 2 Erwin Haas erwinhaaslibertarian.com
Representative in Congress District 4 Leonard Schwartz leonardschwartz.us
Representative in Congress District 5 Steve Sluka
Representative in Congress District 6 Lorence Wenke votewenke.com
Representative in Congress District 7 Ken Proctor proctor4congress.com
Representative in Congress District 8 Jeff Wood jeffwood4office.com
Representative in Congress District 9 Matt Orlando mattorlando.us
Representative in Congress District 10 Lisa Gioia lisaforliberty.org
Representative in Congress District 11 Jonathan Osment osmentforcongress.com
Representative in Congress District 12 Tom Bagwell bagwell4liberty.com
Representative in Congress District 13 Tiffany Hayden hayden4congress.com
Representative in Congress District 14 Gregory Creswell gregcreswell.com
State Representative District 10 Jeremy Morgan
State Representative District 14 Loel Gnadt
State Representative District 31 Michael Saliba facebook.com/ElectMikeSaliba
State Representative District 37 James K (Jim) Young
State Representative District 42 Jon Elgas democracy.com/Rodger-Young
State Representative District 47 Rodger Young democracy.com/Rodger-Young
State Representative District 51 Mark Sanborn
State Representative District 60 Logan Fleckenstein logandistrict60.com
State Representative District 61 Ryan Winfield
State Representative District 62 Michelle (Shelly) Gregoire facebook.com/michelleforthehouse
State Representative District 65 Ronald Muszynski ronaldforpresident.com
State Representative District 68 Rob Powell politicalbank.com/rob-powell
State Representative District 71 Marc Lord
State Representative District 73 Ron Heeren
State Representative District 74 William H. Gelineau
State Representative District 76 John George
State Representative District 80 Arnis Davidsons democracy.com/Arnis-Davidsons
State Representative District 85 Roger Snyder democracy.com/Roger-Snyder
State Representative District 86 Bill Gelineau
State Representative District 87 Jay P. Gillotte
State Representative District 89 Mary Buzuma
State Representative District 91 Max Riekse
State Representative District 93 Tyler Palmer politicalbank.com/tyler-d-palmer
State Representative District 104 Kelly Clark
State Representative District 106 Dana Carver
Alpena County Commissioner Zach Boyle
Genesee County Commissioner District 4 Cameron Martin
Livingston County, County Commissioner District 6 Dustin Reamer
Ingham County Commissioner District 10 Martin Mashon
Kalamazoo County Board District 6 Michael Steffes
Kent County Clerk James Lewis Facebook page
Kent County Commissioner District 4 Nathan Hewer
Lapeer Township Supervisor Mark Rusnell
Livingston County Commissioner District 5 Jim Schell democracy.com/schell4commissioner
Livingston County Commissioner District 9 John Hargenrader johnhargenrader.org
Macomb County Commissioner District 12 James Miller
Oakland County Prosecutor Steve Afton
Oakland County Commissioner District 19 Jim Fulner jimfulner.com
Ypsilanti Township Parks Commissioner At Large Elizabeth Corder
Ypsilanti Township Parks Commissioner At Large Lawrence W Johnson
Ypsilanti Township Parks Commissioner At Large Kalyn Sterzik
Wayne County Prosecutor David Afton afton4countyprosecutor.com
Plymouth Township Trustee Joseph LeBlanc
State-Wide Non-Partisian Justice of the Supreme Court-Partial Term Kerry Morgan politicalbank.com/kerry-lee-morgan

Return to Contents



Libertarian Party of Michigan Candidates for the 2016 Special Election

Office Dist. Name Website
State Representative 80 Arnis Davidsons democracy.com/Arnis-Davidsons
State Representative 82 Tracy Spilker spilker4rep.wordpress.com

 

Libertarian Party of Michigan Candidates for the 2015 Municipal Elections

Office Dist. Name Website
Hazel Park City Council Hazel Park Andy LeCureaux Hazel Park Elected!
Kentwood City Commission 1st Ward Bill Wenzel MLive Article

 

Libertarian Party of Michigan Candidates for 2014



Analysis of 2014 Results

Office Dist. Name Website
Governor Mary Buzuma electmarybuzuma.com
Lieutenant Governor Scotty Boman scottyboman.org
US Senate Jim Fulner jimfulner.com
Secretary of State Jamie Lewis democracy.com/Jamie-Lewis
Attorney General Justin Altman democracy.com/Justin-Altman
State Board of Education Greg Stempfle democracy.com/Greg-Stempfle
Wayne State University Board of Governors Brian Wright brianrwright.com
Wayne State University Board of Governors Dan Goebel democracy.com/Dan-Goebel
Michigan State University Board of Trustees Ray Moses democracy.com/Ray-Moses
Michigan State University Board of Trustees Mike Miller democracy.com/Mike-Miller
University of Michigan Board of Regents James Hudler democracy.com/James-Hudler
University of Michigan Board of Regents John Jascob democracy.com/johnjascobforregent
Representative in Congress District 1 Loel Gnadt democracy.com/Loel-Gnadt
Representative in Congress District 2 Kipp Welch II democracy.com/Kipp-Welch
Representative in Congress District 4 Will Tyler White willtylerwhite.org
Representative in Congress District 5 Hal Jones democracy.com/Hal-Jones
Representative in Congress District 6 Erwin Haas democracy.com/haas4thesixth
Representative in Congress District 7 Ken Proctor democracy.com/Ken-Proctor
Representative in Congress District 8 James Weeks II JamesWeeksII.com
Representative in Congress District 9 Greg Creswell GregCreswell.com
and democracy.com/gregcreswell4ushouse2014
Representative in Congress District 11 John Tatar John’s LPM Candidate Webpage and
http://democracy.com/John-Tatar
Representative in Congress District 12 Baghwan (Bob) Dashairya democracy.com/Bhagwan-Dashairya
Representative in Congress District 13 Chris Sharer democracy.com/Chris-Sharer
Representative in Congress District 14 Leonard Schwartz www.LeonardSchwartz.us
State Senate District 11 Jim Young democracy.com/Jim-Young
State Senate District 20 Lorence Wenke votewenke.com/
and democracy.com/lorencewenke
State Senate District 22 Jeff Wood democracy.com/Jeff-Wood
State Senate District 26 Bill Wenzel democracy.com/Bill-Wenzel
State Representative District 47 Rodger Young democracy.com/Rodger-Young
State Representative District 61 Michael Stampfler stampflerforbettergovernment.com
State Representative District 65 Ronald Muszynski http://www.ronaldforpresident.com/
State Representative District 80 Arnis Davidsons democracy.com/Arnis-Davidsons
State Representative District 85 Roger Snyder democracy.com/Roger-Snyder
Wayne County Executive Keith Butkovich democracy.com/Butkovich2014
Livingston County, County Commissioner District 5 Jim Schell democracy.com/schell4commissioner
Livingston County, County Commissioner District 9 Gordon Rickett democracy.com/Gordon-Rickett
State-Wide Non-Partisian Justice of the Supreme Court Kerry Morgan democracy.com/MorganforJustice

Return to Contents


Libertarian Party of Michigan Candidates for 2013


Office Dist. Name Website
City Council Hazel Park Andy LeCureaux Councilman Andy LeCureaux
City Commission Kentwood Erwin Haas Erwin Haas Libertarian
State Representative 49th District Pat Clawson MLive article on announcement
City Council Novi Alex Fera Novi Patch article
City Clerk Detroit Scotty Boman Campaign Website
State Senate 27th District Robert Nicholls Nicholls Places 3rd in State Senate Race

Return to Contents


2013 Video Commercials

Office Month, Year Name File
City Clerk July, 2013 Scotty Boman http://youtu.be/Jd9PxcDzMB0
City Clerk July, 2013 Scotty Boman http://vimeo.com/70658939

Return to Contents


Libertarian Party of Michigan Candidates for 2012


Office Dist. Name Website
President Gary Johnson garyjohnson2012.com
Vice President Judge James P. Gray judgejimgray.com
US Senate Scotty Boman http://boman12.org
Representative in Congress District 01 Emily Salvette Salvette for Congress
Representative in Congress District 02 Mary Buzuma Elect Mary Buzuma
Representative in Congress District 03 Bill Gelineau http://billg-freedom.org/
Representative in Congress District 04 John Gelineau
Representative in Congress District 05 Greg Creswell GregCreswell.com
Representative in Congress District 06 Christie Gelineau
Representative in Congress District 07 Ken Proctor YouTube Interview
Representative in Congress District 08 Daniel Goebel http://DanGoebel2012.com
Representative in Congress District 09 Jim Fulner http://www.jimfulner.com
Representative in Congress District 10 Baghwan (Bob) Dashairya Vote Smart Profile
Representative in Congress District 11 John J. Tatar John Tatar for Congress
Representative in Congress District 12 Rick Secula
Representative in Congress District 13 Chris Sharer Chris Sharer for Congress
Representative in Congress District 14 Leonard Schwartz http://www.LeonardSchwartz.us
State Board of Education Andy LeCureaux
University of Michigan Board of Regents Gregory Scott Stempfle
University of Michigan Board of Regents James Lewis Hudler
Michigan State University Board of Trustees Michael H. Miller
State Representative District 14 Loel Gnadt
State Representative District 16 Steve Boron
State Representative District 18 Dan Flamand
State Representative District 26 James Young
State Representative District 27 John M. Wierzbicki http://www.electjohnwierzbicki.com/
State Representative District 31 James Miller
State Representative District 40 Stephen A. Burgis
State Representative District 42 James H. Lewis II Lewis for State Representative
State Representative District 44 Scott W. Poquette http://www.scottpoquette.com
State Representative District 47 James Weeks II http://JamesWeeksII.com
State Representative District 72 William Robert Wenzel, III http://www.WilliamWenzel.webs.com
State Representative District 73 Ronald Heeren
State Representative District 76 Pat Steinport
State Representative District 77 Larry Warner
State Representative District 87 Joseph P. Gillotte
State Representative District 88 Michael J. Perry
State Representative 91 Nick Sundquist Nick Sundquist for State Rep
Wayne County, County Commissioner District 11 Keith Butkovich
Wayne County, Prosecutor David Afton Afton for Wayne County Prosecutor
Wayne County, Register of Deeds Ben Bachrach
Wayne County, Treasurer William Rushlow
Macomb County, Sheriff Scott Allen
Oakland County, County Commissioner District 21 Richard Gach
Meridian Township Trustee Will Tyler White
Oakland County, Prosecuting Attorney Steve Afton
Washtenaw County, Prosecuting Attorney Justin M. Altman Justin Altman for Prosecutor
Ypsilanti Township Trustee Lawrence W Johnson
Livingston County, County Commissioner District 09 John Hargenrader John Hargenrader for County Commissioner
Kent County, County Clerk Jamie Lewis
State-Wide Non-Partisian Justice of the Supreme Court Kerry L Morgan revivetherepublic.com
State-Wide Non-Partisian Justice of the Supreme Court Robert W Roddis Bob Roddis for Justice

Return to Contents


2012 Files

Office Month, Year Name File
US Senate October, 2012 Scotty Boman Gravis State-wide US Senate Poll
US Senate October, 2012 Scotty Boman Interview on Building Building Bridges

Return to Contents


Libertarian Party of Michigan Candidates for 2010

Office Dist. Name Website
Governor
Ken Proctor Ken Proctor for Governor
Lt. Governor Erwin J Haas Erwin Haas for Lt. Governor
Secretary of State Scotty Boman ScottyBoman.org
Attorney General Daniel W. Grow Daniel Grow for Attorney General
Representative in Congress District 01 Keith Shelton Keith Shelton for Congress
Representative in Congress District 02 Joseph P. Gillotte Joseph Gillotte for Congress
Representative in Congress District 03 James Rogers Rogers for Congress
Representative in Congress District 04 Clint Foster
Representative in Congress District 05 Michael Moon Michael Moon for Congress
Representative in Congress District 06 Fred Strand Fred Strand for Congress
Representative in Congress District 07 Greg Merle Greg Merle for Congress
Representative in Congress District 08 Baghwan (Bob) Dashairya Bob Dashairya for Congress
Representative in Congress District 09 Adam Goodman Adam Goodman for Congress
Representative in Congress District 10 Claude Beavers Claude Beavers for Congress
Representative in Congress District 11 John J. Tatar John Tatar for Congress
Representative in Congress District 12 Leonard Schwartz Leonard Schwartz for Congress
Representative in Congress District 13 Heidi Peterson Heidi Peterson for Congress
Representative in Congress District 14 Rick Secula Rick Secula for Congress
Representative in Congress District 15 Kerry L Morgan Kerry Morgan for US Congress
State Board of Education Bill Hall Bill Hall for Board of Education
State Board of Education Dick Gach Dick Gach for Board of Education
Wayne State University Board of Governors Nicole Michalak Nicole Michalak for WSU Board of Governors
Wayne State University Board of Governors Gregory Scott Stempfle Greg Stempfle for WSU Board of Governors
Michigan State University Board of Trustees Michael H. Miller Michael Miller for MSU Board of Trustees
Michigan State University Board of Trustees Dan Johnson Dan Johnson for MSU Board of Trustees
University of Michigan Board of Regents James L Hudler James Hudler for UofM Board of Regents
University of Michigan Board of Regents Leslie Lazzerin Leslie Lazzerin for UofM Board of Regents
State Senate District 02 Greg Creswell lpwm.org/ GregoryCreswell
State Senate District 04 Raymond H. Warner Raymond Warner for State Senate
State Senate District 07 Marlin Brandys lpwm.org/ MarlinBrandys
State Senate District 08 Loel Gnadt lpwm.org/ LoelGnadt
State Senate District 17 Ronald A. Muszynski Ronald Muszynski for State Senate
State Senate District 22 Todd L. Richardson lpwm.org/ ToddRichardson
State Senate District 24 Bradley D. Cook Bradley Cook for State Senate
State Senate District 27 Patrick Clawson Patrick Clawson for State Senate
State Senate District 28 Jamie Lewis lpwm.org/ JamieLewis
State Senate District 29 Bill Gelineau lpwm.org/ BillGelineau
State Senate District 30 Bruce Campbell lpwm.org/ BruceCampbell
State Senate District 32 Al Chia Al Chia for State Senate
State Senate District 33 Josh Lillie lpwm.org/ JoshuaLillie
State Senate District 34 Nick Sundquist lpwm.org/ NickSundquist
State Senate District 35 Allitta Hren lpwm.org/ AllittaHren
State Representative District 13 Jesse Church Jesse Church for State Representative
State Representative District 24 Keith Edwards lpwm.org/ KeithEdwards
State Representative District 25 James Allison lpwm.org/ JamesAllison
State Representative District 26 James Young lpwm.org/ JamesYoung
State Representative District 27 Johnny Skosnik lpwm.org/ JohnSkosnik
State Representative District 31 James Miller lpwm.org/ JamesMiller
State Representative District 32 Scott Dudek lpwm.org/ ScottDudek
State Representative District 39 Nathan Allen lpwm.org/ NathanAllen
State Representative District 42 Terry W. Mulawa lpwm.org/ TerryMulawa
State Representative District 44 Thomas Johnson Thomas Johnson for State Representative
State Representative District 47 Ronald Sanderson lpwm.org/ RonaldSanderson
State Representative District 66 James H. Lewis II electjameshlewis.com
State Representative District 70 Patty Hone lpwm.org/ PattyHone
State Representative District 73 William Robert Wenzel, III lpwm.org/ WilliamWenzel
State Representative District 73 Ronald Heeren lpwm.org/ RonaldHeeren
State Representative District 74 Robert J. Stevens RJ Stevens for State Representative
State Representative District 75 Larry DeLeon Larry DeLeon for State Representative
State Representative District 76 Matthew Friar lpwm.org/ MatthewFriar
State Representative District 77 Brian Boyer Brian Boyer for State Rep: A Factor of Ten
State Representative District 80 Bill Bradley lpwm.org/ BillBradley
State Representative District 86 Robin C. Van Loon Robin VanLoon for State Representative
State Representative District 87 Robert Willett lpwm.org/ BobWillett
State Representative District 88 Charlie Clegg Charlie Clegg for State Representative
State Representative District 89 Terry Ashcraft Terry Ashcraft for State Representative
State Representative District 94 David Smith votedavesmith.org
State Representative District 97 Brandon Dickhausen lpwm.org/ BrandonDickhausen
State Representative District 98 J. Longtain lpwm.org/ JLongtain
State Representative District 100 Nathaniel Hren lpwm.org/ NathanielHren
State Representative District 102 Thomas Hren lpwm.org/ ThomasHren
City Council Ann Arbor Emily Salvette Emily Hopp Salvette for Ann Arbor City Council Ward 2
County Commission Ionia #6 Robert Hornbrook Robert Hornbrook for County Commission
Kent County, County Commissioner District 04 Benjamin Serek
Kent County, County Commissioner District 15 Bettie Ellens Bettie Ellens for Kent County Commissioner
Livingston County, County Commissioner District 01 John Hargenrader
Livingston County, County Commissioner District 05 Rodger Young
Macomb County, Executive Erin Stahl erinstahl.com/
Macomb County, County Commissioner District 01 Christe Langdeau
Macomb County, County Commissioner District 03 Dan Flamand
Oakland County, County Commissioner District 05 Scott McAtamney
Oakland County, County Commissioner District 25 Andy LeCureaux
State-Wide Non-Partisian Justice of the Supreme Court Robert W Roddis Bob Roddis for Justice

Return to Contents


Libertarian Party of Michigan Candidates for 2009

Office Dist. Name Website
Big Rapids City Council Thomas Hren
Glen Oak Community College Trustee Bruce Gosling Glen Oaks CC
Hazel Park, City Council Andy LeCureaux Hazel Park City Council page
Mt. Clemens School Board John Cruz Campaign web page
Port Huron City Council Mark Byrne City Council Page

Return to Contents


Libertarian Party of Michigan Candidates for 2008

Office Dist. Name Website
President Bobb Barr Bob Barr for President
Vice President Wayne Allyn Root Wayne Allyn Root for VP
US Senate Scotty Boman Scotty Boman for US Senate
Representative in Congress District 01 Daniel W. Grow Daniel Grow for Representative
Representative in Congress District 02 Dan Johnson Dan Johnson for US Congress
Representative in Congress District 03 Erwin J Haas Erwin Hass for Representative
Representative in Congress District 04 Allitta Hren Allitta Hren for Representative
Representative in Congress District 05 Leonard Schwartz Leonard Schwartz for Representative
Representative in Congress District 06 Greg Merle Greg Merle for US Congress
Representative in Congress District 07 Kenneth Proctor Ken Proctor for Representative
Representative in Congress District 08 Will Tyler White Will Tyler White for Congress
Representative in Congress District 09 Adam Goodman
Representative in Congress District 10 Neil Kiernan Stephenson Neil Kiernan Stephenson for US Conress
Representative in Congress District 11 John J. Tatar John Tatar for US Congress
Representative in Congress District 12 John Vico John Vico For US Congress
Representative in Congress District 13 Greg Creswell Greg Creswell for US Congress
Representative in Congress District 14 Rick Secula
Representative in Congress District 15 Gregory Scott Stempfle Greg Stempfle for US Congress
State Board of Education Jeff A Steinport
State Board of Education Bill Hall Bill Hall for State Board of Education
Wayne State University Board of Governors Dan Keizer
Wayne State University Board of Governors Nicole Michalak
Michigan State University Board of Trustees Joseph Rosenquist
Michigan State University Board of Trustees David A Brown
University of Michigan Board of Regents Eric L Larson Eric Larson for U of M Board of Regents
University of Michigan Board of Regents Kerry L Morgan Kerry Morgan for U of M Board of Regents
State Representative District 03 Tim Beck
State Representative District 08 Thomas W. Jones
State Representative District 22 Dennis Schlemmer
State Representative District 25 James Allison
State Representative District 26 James Young
State Representative District 27 Johnny Skosnik John Skosnik For State Representative
State Representative District 31 James Miller
State Representative District 32 Joseph L Zemens Zemens for Michigan
State Representative District 39 Jerry Plas
State Representative District 40 Larry Ross
State Representative District 42 Daniel Flamand DanFlamand.lpwm.org
State Representative District 47 Rodger Young Rodger Young for State Representative
State Representative District 52 John Boyle
State Representative District 54 David H Raaflaub
State Representative District 66 Todd L. Richardson Todd Richardson for State Representative
State Representative District 67 Vince Dragonetti vincedragonetti.lpwm.org
State Representative District 72 William Robert Wenzel, III Bill Wenzel For State Representative
State Representative District 73 Larry Orcutt
State Representative District 74 Tracey D McLaughlin Tracey McLaughlin for State Representative
State Representative District 75 Mark Simonait
State Representative District 76 Matthew Friar matthewfriar.com
State Representative District 77 Mike Orcutt
State Representative District 86 Pat Steinport
State Representative District 87 Joseph P. Gillotte Jay Gillotte for State Representative
State Representative District 89 Terry Ashcraft
State Representative District 93 Darryl Schmitz DarrylSchmitz.lpwm.org
State Representative District 99 Devon Smith Devon Smith for State Representative
State Representative District 100 Nathaniel Hren
State Representative District 102 Thomas Hren tomhren.lpwm.org
State Representative District 104 Dan McDougall danmcdougall08.blogspot.com
State Representative District 105 Greg Dean GregDean.lpwm.org
State Representative District 106 Scott Alexander electscottalexander.com
Cass County, Sheriff Bill Parker
Gaines Township, Supervisor Jamie Lewis
Kent County, County Clerk Bill Gelineau
Kent County, County Commissioner District 05 Marcy Larson
Kent County, Sheriff John Stedman ThinkStedman.ws
Kent County, Treasurer Steve Nickelson
Lake Michigan College, Board of Trustees Jason Gatties votegatties.org
Macomb County, County Commissioner District 06 Michael Brylewski
Macomb County, County Commissioner District 21 John C Bonnell Bonnell writings
Macomb County, County Commissioner District 23 Erin Stahl
Macomb County, County Commissioner District 24 Keith Edwards Biographical info.
Macomb County, County Commissioner District 25 Lauren Zemens
Midland County, County Clerk Carolyn Langlois
Monroe County, Sherriff Justin Yeary
Oakland County, Commerce Township Trustee Nathan Allen
Oakland County, County Commissioner District 15 Carol Grant
Oakland County, County Commissioner District 16 Richard Gach
Oakland County, County Commissioner District 18 Bruce Hoepner
Richland Township, Treasurer Justin Headworth
Riga Township Supervisor James Kimmelman
Washtenaw County, Ann Arbor Mayor Eric Plourde epforaa.com
Washtenaw County, Augusta Township Trustee Krista Goodwin theonlyteam.org
Washtenaw County, County Commission District 03 Howard Merritt
Washtenaw County, Sylvan Township Trustee James L Hudler Biographical info.
Washtenaw County, Ypsilanti Township Parks Commission Thomas Bagwell Ypsilanti Courier article
Washtenaw County, Ypsilanti Township Parks Commission Lawrence W Johnson
Wayne County, Canton Township Trustee Charles Page
Wayne County, County Commissioner District 01 Tom Clark
State-Wide Non-Partisian Justice of the Supreme Court Robert W Roddis

Return to Contents


Libertarian Party of Michigan Candidates for 2007

Office Dist. Name Website
Troy City Council David Eisenbacher http://www.eisenbacher.org/
Hazel Park City Council Andy Lecureaux
Port Huron City Council Mark Byrne
Owasso Mayor Pro-Tem Mark Owen
Garden City Council Candidate David Nagy

Return to Contents


Libertarian Party of Michigan Candidates for 2006

Office Dist. Name Website
Governor Greg Creswell gregcreswell.org
Lt. Governor Scotty Boman scottyboman.org
Attorney General Bill Hall leonardschwartz.us
US Senate Leonard Schwartz billhall.lpwm.org
Representative in Congress District 01 Ken Proctor kenproctor.lpwm.org
Representative in Congress District 02 Mary Buzuma electvantil.com
Representative in Congress District 03 Jeff A Steinport electjeff.com
Representative in Congress District 04 Allitta Hren allittahren.lpwm.org
Representative in Congress District 05 Steve Samoranski II lwvmi.org/USRep506.htm
Representative in Congress District 06 Kenneth Howe kenhowe.lpwm.org
Representative in Congress District 07 Robert Hutchinson Detroit News Profile
Representative in Congress District 08 Dick Gach vote-usa.org profile.
Representative in Congress District 09 Adam Goodman vote-smart profile.
Representative in Congress District 10 Mark Byrne markbyrne.lpwm.org
Representative in Congress District 11 John J. Tatar johntatar.lpwm.org
Representative in Congress District 12 Andy LeCureaux andrewlecureaux.lpwm.org
Representative in Congress District 15 Gregory Scott Stempfle gregstempfle.lpwm.org
State Board of Education Erwin J Haas erwinhaas.lpwm.org
State Board of Education Ernie Whiteside home.comcast.net/~ewhiteside
University of Michigan Board of Regents Eric L. Larson vote-usa.org profile.
University of Michigan Board of Regents James Lewis Hudler vgt2004.org profile.
Michigan State University Board of Trustees David H Raaflaub electionreform.meetup.com
Michigan State University Board of Trustees JP Denoyer jpdenoyerfortrustee.org
Wayne State University Board of Governors Bob Schubring vote-usa.org profile.
Wayne State University Board of Governors Thomas W. Jones lwvmi.org profile.
State Senate District 8 Loel Gnadt vote-smart.org profile.
State Senate District 9 James Allison vote-smart.org profile.
State Senate District 10 John C Bonnell erinoconnor.org.
State Senate District 11 Lauren Zemens vote-smart.org profile.
State Senate District 12 Brian Kelly brian-kelly.us
State Senate District 14 R.J. Roberts lwvoa.org profile.
State Senate District 15 Nathan Allen
State Senate District 28 Jamie Lewis
State Senate District 28 Jamie Lewis
State Senate District 29 Bill Gelineau
State Senate District 30 Marcia Ortquist
State Senate District 31 Reinhold Ploep
State Senate District 33 Devin K. Smith
State Senate District 35 Thomas Hren
State Representative District 12 Raymond H. Warner
State Representative District 25 Michael Brylewski
State Representative District 26 James Young
State Representative District 31 James Miller
State Representative District 32 Joseph L.Zemens
State Representative District 72 William Robert Wenzel, III
State Representative District 31 James Miller
State Representative District 73 Steve Nickelson
State Representative District 74 Tracey D McLaughlin Lewis for State Representative
State Representative District 75 Lauren Hillmer
State Representative District 76 Matthew Friar
State Representative District 77 John Stedman
State Representative District 86 Pat Steinport
Macomb County, County Commissioner District 5 Nicole Michalak
Macomb County, County Commissioner District 19 Scott Allen
Macomb County, County Commissioner District 20 Keith Edwards
Wayne County, County Commissioner District 4 Ed Karpinski
Wayne County, County Commissioner District 14 Rick Secula
Ypsilanti, City Council Tom Bagwell
State-Wide Non-Partisian Justice of the Supreme Court Kerry L Morgan revivetherepublic.com

Return to Contents

2006 Radio Commercials

Office Month, Year Name File
Governor October, 2006 Gregory Creswell http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/October,%202006%20-%20Greg%20Creswell%20for%20Governor.mp3
Party October, 2006 Libertarian Alternative for Racial Equality http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/October,%202006%20-%20Libertarian%20Alternative%20for%20Racial%20Equality.mp3
US Senate October, 2000 Leonard Schwartz for US Senate http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/October,%202006%20-%20Leonard%20Schwartz%20for%20US%20Senate.mp3
LPM October, 2006 Generic Libertarian Altenative http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/October,%202006%20-%20Generic%20Libertarian%20Altenative.mp3
Attorney General September, 2006 Bill Hall for Attorney General http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/September,%202006%20-%20Bill%20Hall%20for%20Attorney%20General.mp3
Governor September, 2006 Creswell for Governor, fear not! http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/September,%202006%20-%20Creswell%20for%20Governor,%20fear%20not!.mp3
Party July, 2006 Libertarian Party of West Michigan http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/July,%202006%20-%20Libertarian%20Party%20of%20West%20Michigan.mp3

Return to Contents


Libertarian Party of Michigan Candidates for 2004

Office Dist. Name Website
President Michael Badnarik Badnarik.org
State Board of Education Scotty Boman
State Board of Education Ernie Whiteside Whiteside Homepage
University of Michigan Board of Regents Michael R. Corliss
University of Michigan Board of Regents James Lewis Hudler
Michigan State University Board of Trustees Bill Hall
Michigan State University Board of Trustees Michael H. Miller
Wayne State University Board of Governors Jerry Jankiewicz
Wayne State University Board of Governors Thomas W. Jones
Representative in Congress District 1 John W. Loosemore
Representative in Congress District 2 Steve Van Til electvantil.com
Representative in Congress District 3 Warren Adams
Representative in Congress District 4 Albert Chia, Jr.
Representative in Congress District 5 Clint Foster
Representative in Congress District 6 Erwin J. Haas
Representative in Congress District 7 Kenneth Proctor
Representative in Congress District 8 Will Tyler White willtylerwhite.org/
Representative in Congress District 9 Robert W. Schubring
Representative in Congress District 10 Phoebe A. Basso
Representative in Congress District 11 Charles L. Basso, Jr.
Representative in Congress District 12 Dick Gach
Representative in Congress District 13 Eric Gordon
Representative in Congress District 14 Michael L. Donahue
Representative in Congress District 15 Gregory Scott Stempfle stempfle4congress.org
State Representative District 12 Raymond H. Warner
State Representative District 13 Bruce Morse
State Representative District 16 David Nagy
State Representative District 17 Kerry L. Morgan
State Representative District 23 Richard J. Secula
State Representative District 26 Sara L. Sjoberg sarasjoberg.com
State Representative District 27 Lloyd W. Sherman
State Representative District 28 Stephen J.Samoranski, II
State Representative District 31 James Miller
State Representative District 32 Joseph L.Zemens
State Representative District 39 Nathan E. Allen nathanallen.org
State Representative District 45 Retta Fontana
State Representative District 54 David H. Raaflaub
State Representative District 56 Lance Piedmonte
State Representative District 71 Mark Powell
State Representative District 72 William Robert Wenzel, III
State Representative District 73 Ron Heeren
State Representative District 74 Tracey Gelineau
State Representative District 77 Wayne R. Dial
State Representative District 86 Bill Gelineau votebill.net
State Representative District 90 Mariano Diaz, Jr. diaz2004.com
Portsmouth Township Trustee Mariano Diaz, Jr.
Hillsdale County Commissioner District 5 James Parker
Kent County Clerk Lynne Bradley-Horan
Gaines Township Trustee Jamie Lewis electlewis.com
Gaines Township Trustee Jamie Lewis electlewis.com
Macomb County Commissioner District 1 Paul Stables
Macomb County Commissioner District 3 Lisa Ladochi
Macomb County Commissioner District 4 Michael Jablonski
Macomb County Commissioner District 5 James Allison
Macomb County Commissioner District 6 Laurel Pietrangelo
Macomb County Commissioner District 8 Daniel Flamand
Macomb County Commissioner District 19 Scott Allen
Macomb County Commissioner District 20 Nicole Michalak
Macomb County Commissioner District 21 John Bonnell
Macomb County Commissioner District 24 Keith Edwards
Oakland County Clerk Joseph Server
Oakland County Commissioner District 7 Daniel J. Sheill
Oakland County Commissioner District 11 Brian James Kelly
Oakland County Commissioner District 18 Fredrick Thomas Martin
Oakland County Commissioner District 21 Darrell Donald Johnson
Ottawa County Clerk Rebecca Brockmeier
Register of Deeds Ottawa County Celeste Van Til
Wayne County Commissioner District 4 Ed Karpinski
State-Wide Non-Partisian Justice of the Supreme Court Leonard Schwartz schwartz45.com

Return to Contents


Libertarian Party of Michigan Candidates for 2002

Office Dist. Name Website
State Board of Education Scotty Boman
State Board of Education Diane Barnes Whiteside Homepage
University of Michigan Board of Regents William W. Hall
Michigan State University Board of Trustees Eric Larsen
(not on State list as of 9/1/2002)
Wayne State University Board of Governors Thomas W. Jones
Wayne State University Board of Governors Stacy Spaulding Van Oast
Representative in Congress District 1 John W. Loosemore
Representative in Congress District 2 Laurie L. Aleck
Representative in Congress District 3 Tom Quinn
Representative in Congress District 4 Al Chia
Representative in Congress District 5 Clint Foster
Representative in Congress District 7 Kenneth Proctor
Representative in Congress District 8 Tom Yeutter
Representative in Congress District 9 Robert W. Schubring
Representative in Congress District 10 Renae Coon
Representative in Congress District 12 Dick Gach
Representative in Congress District 13 Raymond Warner
Representative in Congress District 14 Francis Schorr
Representative in Congress District 15 Gregory Stempfle
State Senate District 8 Bruce Morse
State Senate District 10 Scott Allen
State Senate District 14 Lloyd Sherman
State Senate District 28 Ronald Heeren
(not on State list as of 9/1/2002)
State Senate District 29 Warren Adams
(not on State list as of 9/1/2002)
State Senate District 30 Lynne M. Bradley-Horan
State Senate District
State Senate District 35 Donald L. Atkinson
State Representative District 3 Gregory Creswell
State Representative District 13 Eric Gordon
State Representative District 16 David Nagy
State Representative District 17 Christopher Gonzalez
State Representative District 19 Michael Shesterkin
State Representative District 20 James Dean
State Representative District 21 Kenneth Century
State Representative District 22 Charles Kainz
State Representative District 23 Rick Secula
State Representative District 24 Erin Stahl
State Representative District 28 .Jim Allison
State Representative District 31 James Miller
State Representative District 42 John Bonnell
State Representative District 72 David Good
State Representative District 73 Thomas E. Horan
State Representative District 74 Bill Gelineau
State Representative District 75 Erwin Haas
(not on State list as of 9/1/2002
State Representative District 76 Paul Mastin
(not on State list as of 9/1/2002)
State Representative District 77 Wayne R. Dial
State Representative District 86 Pat Steinport
State Representative District 94 Scott Carter
State Representative District 97 George Goemaere
(not on State list as of 9/1/2002
Allegan County Commissioner District 9 Charlie Clegg
Clare County Commission District 2 Wendy Adams
Clare County Commission District 4 Albert Tadros
Clare County Commission District 6 Dennis Gargin
Gladwin County Commission District 6 Nancy Lang
Eaton County Commission Paul Remer
Hillsdale County Commission District 4 Brad Benzing
Ingham County Commission Will Tyler White
Kalamazoo County Commission District 3 Tullio Proni
Kalamazoo County Commission District 7 Gerald Phillips
Kalamazoo County Commission District 8 Joy Gerow
Kalamazoo County Commission District 14 Ron Ottenwess
Lake County Commission District 9 Trevor Peck
Macomb County Commissioner District 1 Paul Stables
Macomb County Commissioner District 4 Michael Jablonski
Macomb County Commissioner District 6 Laurel Pietrangelo
Macomb County Commissioner District 11 Craig Yope
Macomb County Commissioner District 22 Albert Titran
Macomb County Commissioner District 24 Wendy Morisi
Manistee County Commission Brian Kluesner
Midland County Commission District 4 Stephen Townsend
Oakland County Commission District 5 Fred Martin
Oakland County Commissioner District 11 Nathan Allen
Oakland County Commissioner District 25 David C. Collver
Washtenaw County Commission District 1 James Lewis Hudler
Washtenaw County Commission District 11 James F. Montgomery
Wayne County Commissioner District 2 Tim Beck
Wayne County Commissioner District 4 Ed Karpinski
Wayne County Commissioner District 5 Loel Gnadt
Wayne County Commissioner District 13 Ben Bachrach
Wexford County Commission Greg Willis
State-Wide Non-Partisian Justice of the Supreme Court Michael L. Donahue
State-Wide Non-Partisian Justice of the Supreme Court Bruce H. Yuille
Macomb Community College
Board of Trustees
Nonpartisan Jeff LaButte
L.P. Member

Return to Contents


Libertarian Party of Michigan Candidates for 2000

Office Dist. Name Website
President Harry Browne
Vice President Art Olivier
United States Senate Michael Corliss
State Board of Education Diane Barnes
State Board of Education Jon E. Coon
University of Michigan Board of Regents Tim A Maull
University of Michigan Board of Regents Marvin M Surowitz
Michigan State University Board of Trustees Violet M Steele
Michigan State University Board of Trustees Michael H. Miller
Wayne State University Board of Governors Scott A Boman
Wayne State University Board of Governors Thomas W. Jones
Representative in Congress District 1 John W. Loosemore
Representative in Congress District 2 Bruce Smith
Representative in Congress District 3 Erwin J Haas
Representative in Congress District 4 Richard L Whitelock
Representative in Congress District 5 Clint Foster
Representative in Congress District 6 William H. Bradley
Representative in Congress District 7 Robert F. Broda, Jr.
Representative in Congress District 8 James P. Eyster
Representative in Congress District 9 Laurie Martin
Representative in Congress District 10 Richard T. Friend
Representative in Congress District 11 Richard Gach
Representative in Congress District 12 Andrew LeCureaux
Representative in Congress District 13 Karin R Corliss
Representative in Congress District 14 Constance Catalfio
Representative in Congress District 15 Raymond H Warner
Representative in Congress District 16 Edward Hlavac
State Representative District 1 Craig Hodges
State Representative District 3 Joann M Karpinski
State Representative District 9 Kenneth E Vojtech
State Representative District 12 Michael Donahue
State Representative District 15 Greg Stempfle
State Representative District 16 Christopher Gonzalez
State Representative District 18 David Nagy
State Representative District 19 John Tatar
State Representative District 22 Ken Reyes
State Representative District 23 Richard J. Secula
State Representative District 24 Eric B Gordon
State Representative District 25 John Morgan
State Representative District 26 Keith Edwards,
State Representative District 27 David Wejrandt
State Representative District 29 Dean Sahutske
State Representative District 31 Jim Miller
State Representative District 32 Bob Van Oast
State Representative District 33 Joe Zemens
State Representative District 35 Magalene C Boleyn
State Representative District 38 Anne Bora
State Representative District 39 Ray Kozora
State Representative District 41 Jeffrey J Hampton
State Representative District 47 Trish Marie
State Representative District 50 James C Shollenberger
State Representative District 61 Sean Nunnemaker
State Representative District 63 Albert McCallum
State Representative District 67 Yepram Dervahanian
State Representative District 74 Bill Gelineau
State Representative District 76 Paul Mastin
State Representative District 80 Tim Miley
State Representative District 85 Trafton Jean
State Representative District 86 David A Brown
State Representative District 88 Rick Dutkiewicz
State Representative District 90 Tim Campbell
State Representative District 96 Scott D. Carter
State Representative District 102 Scott D. Carter Gregory A Willis
Allegan County Sheriff Dennis Survilla
Allegan County Commissioner District 4 Jan C Knibbe
Portsmouth Township Trustee Dick Jozwiak
Berrien County Drain Commissioner Tom Baker
Berrien County Sheriff Glenn Whitt
Oronoko Charter Township Clerk Jay Suave
Three Oaks Township Trustee Ronald Freehling
Clare County Treasurer Cassandra L Meadowcroft
Allen Township Trustee Trena K Moss
Cambria Township Trustee James B Parker
Kalamazoo County Commissioner District 1 Carole Mile
Kent County Clerk Jamie Lewis
Kent County Commissioner District 4 William W Hall, Esq
Plainfield Township Trustee Derek E Hollemans
Lenawee County Commissioner District 8 Albert B. Swindle
Livingston County Clerk Richard A Samul
Livingston County Commissioner District 6 George Sise
Macomb County Sheriff Al Titran
Macomb County Commissioner District 7 Paul Soyk
Macomb County Commissioner District 18 Mark Heil
Macomb County Commissioner District 22 Rosemary Racchi
Clinton Township Trustee Scott W Allen
Midland County County Commissioner District 5 Stephen Townsend
Oakland County Executive Paul W Champion
Oakland County Clerk Lisa L Kozora
Oakland Prosecuting Attorney Leonard C Schwartz
Oakland County Sheriff Michael A Carson
Oakland Drain Commissioner Robert W Schubring
Oakland County Commissioner District 1 Mark Carney
Oakland County Commissioner District 5 Fred Martin
Oakland County Commissioner District 16 David Eisenbacher
Oakland County Commissioner District 22 Steve Afton
Oakland County Commissioner District 23 Steven G Schulte
Chester Township Trustee Donald A McCallum
Washtenaw County Treasurer Kimberly Cashman
Washtenaw County Commissioner District 12 James Montgomery
Ann Arbor Mayor Charles Goodman
Ann Arbor City Council Ward 3 J.P. Denoyer
Ann Arbor City Council Ward 4 Stephen Saletta
Ann Arbor City Council Ward 5 Lawrence Purdy
Superior Township Parks Commissioner Brett Cashman
Sylvan Township Trustee James L Hudler
Ypsilanti Township Trustees Geoffrey Foster
Ypsilanti Township Trustees Lawrence W Johnson
Ypsilanti Township Trustees Dan LaFavers
Wayne County Clerk Nancy O’Brien
Wayne County Commissioner District 2 Gregory Creswell
Wayne County Commissioner District 4 Edward Karpinski
Wayne County Commissioner District 13 Loel R Gnadt
Lyon Township Library Board Trustee Non-Partisan Gary Bora

Return to Contents

1999-2000 Radio Commercials

Office Month, Year Name File
President October, 2000 Harry Browne http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/October,%202000%20-%20Harry%20Browne%20for%20President%20ad.wma
US Senate October, 2000 Mike Corliss http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/October,%202000%20-%20Mike%20Corliss%20for%20Senate%20ad.wma
LPM October, 2000 Tweedle Dumb, Tweedle Dumber Campaign ad http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/October,%202000%20-%20Tweedle%20Dumb,%20Tweedle%20Dumber%20Campaign%20ad.wma
LPM April, 2000 Keep the Internet Tax Free http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/April,%202000%20-%20Keep%20the%20Internet%20Tax%20Free.wav
LPM October, 1999 Demand Good CCW Legislation I http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/October,%201999%20-%20Demand%20Good%20CCW%20Legislation%20I.wav
LPM October, 1999 Demand Good CCW Legislation II http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/October,%201999%20-%20Demand%20Good%20CCW%20Legislation%20II.wav
LPM July, 1999 Declare Independence from Nanny Government http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/July,%201999%20-%20Declare%20Independence%20from%20Nanny%20Government.wav
LPM July, 1999 Fully Informed Juries http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/July,%201999%20-%20Fully%20Informed%20Juries.wav
LPM May, 1999 LP defeats the FDICs Know Your Customer regulation http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/May,%201999%20-%20LP%20defeats%20the%20FDICs%20Know%20Your%20Customer%20regulation.wav
LPM May, 1999 LPM Opposes Primary Enforcement of Seatbelt Laws http://www.michiganlp.org/Radio%20Ads/May,%201999%20-%20LPM%20Opposes%20Primary%20Enforcement%20of%20Seatbelt%20Laws.wav

Return to Contents


Libertarian Party of Michigan Candidates for 1998

Office Dist. Name Website
State Board of Education Diane Barnes
State Board of Education Jon Coon
Regent University of Michigan James Montgomery
Regent University of Michigan Bill Hall
Trustee Michigan State University Barbara Goushaw
Trustee Michigan State University Mark Heil
Governor Wayne State University Scotty Boman
Governor Wayne State University Tom Jones
Representative in Congress District 1 John Loosemore
Representative in Congress District 2 Bruce Smith
Representative in Congress District 3 Erwin Haas
Representative in Congress District 4 Dan Marsh
Representative in Congress District 5 Clint Foster
Representative in Congress District 6 Glenn Whitt
Representative in Congress District 7 Ken Proctor
Representative in Congress District 8 Ben Steele III
Representative in Congress District 9 Malcolm Johnson
Representative in Congress District 10 R. Friend
Representative in Congress District 11 Richard Gach
Representative in Congress District 12 Al Titran
Representative in Congress District 13 Dean Hutyra
Representative in Congress District 14 Mike Freyman
Representative in Congress District 15 Linda Willey
Representative in Congress District 16 Edward Hlavac
State Senator District 1 Connie Catalfio
State Senator District 5 Michael Donahue
State Senator District 6 Erich Trager
State Senator District 7 Kristin Stoner
State Senator District 9 David Nagy
State Senator District 10 Don McCluskey
State Senator District 11 Scott Allen
State Senator District 12 Paul Soyk
State Senator District 13 Gary Atkinson
State Senator District 20 Tom Baker
State Senator District 23 Richard Whitelock
State Senator District 25 Mark Owen
State Senator District 26 Richard Samul
State Senator District 28 Dave Jackson
State Senator District 38 Charles Gershfield
State Representative District 3 Joann Karpinski
State Representative District 15 Greg Stempfle
State Representative District 16 Kerry Smith
State Representative District 17 Robert Irwin
State Representative District 18 Michael Corliss
State Representative District 19 John Tatar
State Representative District 20 Doug MacDonald
State Representative District 22 Jim Sager
State Representative District 23 Gary Lloyd
State Representative District 24 Kathie Orvis
State Representative District 25 Nick Stoner
State Representative District 26 Keith Edwards
State Representative District 27 Tom Sydlow
State Representative District 28 Ron Burcham
State Representative District 29 James Pietrangelo
State Representative District 30 Gerald McKeon
State Representative District 31 John Fagan
State Representative District 32 Robert VanOast
State Representative District 33 Joe Zemens
State Representative District 34 Terrence Ray, Adams
State Representative District 35 Pam Collins
State Representative District 41 Lorna Tate
State Representative District 46 Mark Carney
State Representative District 54 Dan Lafavers
State Representative District 66 Teresa A. Pollok
State Representative District 67 George Sise
State Representative District 70 Mike Brinkman
State Representative District 77 Glenn Barr
State Representative District 78 Jay Sauve
State Representative District 79 Scott Beavers
State Representative District 80 William H. Bradley
State Representative District 81 Peter Porcaro
State Representative District 85 Max Dollarhite
State Representative District 86 William White
State Representative District 97 Allen Bauer
State Representative District 110 Robert Black
Houghton County Clerk Doug Hull
Iron County Commissioner District 4 Christine James
Macomb County Commissioner District 6 Laurel Pietrangelo
Macomb County Commissioner District 23 James Runestad
Oakland County Commissioner District 15 Tonya Storey
Oakland County Commissioner District 22 Jeff Hampton
Washtenaw County Commissioner Treasurer Kim Cashman
Washtenaw County Commissioner District 5 James Hudler
Wayne County Executive Paul Woolum
Wayne County Commissioner District 1 Thomas Casey
Wayne County Commissioner District 12 Karin Corliss
Wayne County Commissioner District 13 Loel Gnadt
Wayne County Commissioner District 14 Mike Drummond
Wayne County Commissioner District 15 Mike Johnson Jr.
Wexford County Commissioner District 4 Floyd Willis
Wayne County Commissioner District 5 Greg Willis

Return to Contents


Libertarian Party of Michigan Candidates for 1996

Office Dist. Name Website
President Harry Browne
Vice President Jo Jorgensen
United States Senate Kenneth L. Proctor
State Board of Education Diane Barnes
State Board of Education Barbara B. Goushaw
University of Michigan Board of Regents William W. Hall
University of Michigan Board of Regents Calvin J. Matle
Michigan State University Board of Trustees Michael H. Miller
Michigan State University Board of Trustees Brian A. Kluesner
Wayne State University Board of Governors Thomas W. Jones
Wayne State University Board of Governors Stacy Van Oast
Representative in Congress District 1 Michael Oleniczak
Representative in Congress District 2 Bruce Smith
Representative in Congress District 3 Erwin J Haas
Representative in Congress District 4 Ben Steele III
Representative in Congress District 5 Mark Owen
Representative in Congress District 6 Scott Beavers
Representative in Congress District 7 Robert F. Broda, Jr.
Representative in Congress District 8 Douglas K. MacDonald
Representative in Congress District 9 Malcolm C. Johnson
Representative in Congress District 10 Stuart E. Scott
Representative in Congress District 11 Richard Gach
Representative in Congress District 12 Albert J. Titran
Representative in Congress District 13 James F. Montgomery
Representative in Congress District 14 Scott A. Boman
Representative in Congress District 15 Raymond H Warner
Representative in Congress District 16 Bruce Cain
State Representative District 15 Paul Kane
State Representative District 19 John Tatar
State Representative District 23 Brad Tidik
State Representative District 24 Jon Coon
State Representative District 25 Loel Gnadt
State Representative District 26 Keith Edwards
State Representative District 27 Thomas R Sydlow
State Representative District 29 Mathew R. Ignash
State Representative District 32 Bob Van Oast
State Representative District 47 Richard Frost
State Representative District 50 Joe Smolinski
State Representative District 54 Michael Wirick
State Representative District 66 Edward D. Wallace
State Representative District 70 Mike Brinkman
State Representative District 78 Thomas A. Baker
State Representative District 85 Max E. Dollarhite
State Representative District 108 Leslie J. Ellison
State Representative District 109 Jerry Pierre-Trettel
State Representative District 110 Robert Black
Berrien County Commissioner District 2 James Kuhn
Ionia County Commissioner District 4 Richard L. Whitelock
Ionia County Commissioner District 5 William Bartelt
Ionia County Commissioner District 8 William Warner
Kent County Sheriff Steve Warren
Kent County Commissioner District 10 Glenn A. Barr
Kent County Commissioner District 11 Gregory Pattok
Kent County Commissioner District 15 Todd Greene
Kent County Commissioner District 17 Dan Marsh
Kent County Commissioner District 18 Steve Butler
Kalkaska County Prosecutor Jerold T. Coon
Arcadia Township Trustee Mike Woodall
Lenawee County Sheriff Bart Tinder
Clinton Township Trustee Brian Wisneski
Livingston County Clerk Richard A Samul
Hamburg Township Trustee Matthew Dickinson
Macomb County Clerk Dennis M. Jacques II
Macomb County Commissioner District 4 Ronald L. Burcham
Macomb County Commissioner District 6 Laurel Pietrangelo
Macomb County Commissioner District 7 Paul Soyk
Macomb County Commissioner District 11 Russell Kohler
Macomb County Commissioner District 13 James McAbee
Macomb County Commissioner District 18 Mark Heil
Macomb County Commissioner District 21 Bill Carver
Ottawa County County Commissioner District 7 Jeffrey TerHaar
Ottawa County County Commissioner District 13 Russ Smith
Superior Township Parks Commissioner Brett Cashman
Sylvan Township Trustee James L Hudler
Ypsilanti Township Trustees Geoffrey Foster
Wayne County Commissioner District 9 Kerry Smith
State-Wide Non-Partisian Justice of the Supreme Court Jerry J. Kaufman
State-Wide Non-Partisian Justice of the Supreme Court David Raaflaub

Return to Contents


Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter